Yönlendiri iP Adresi

mehmet Genel

Her bir yönlendiricinin iki IİP adresi vardır. Bunlar dahili bir İP adresi ve harici bir İP adresidir.

Yönelticinizin dahili İP adresi, yönlendiricinizle bağlantı kurmak için kullandığınız şeydir. Yönelticinize giriş yapmak ve port yönlendirmesi gibi konularda yapılandırmak için bu İP adresini kullanabilirsiniz.

Yönlendiricinizin harici İP adresi, dünyanın geri kalanının sizi internet’te bulmak için kullandığı şeydir. Bu İP adresini bir oyuna veya başka bir sunucuya ev sahipliği yapıyorsanız size bağlanmaya çalışan kişiler vardır.

Aşağıdaki resimdeki kesik çizgiye dikkat edin. Kesikli çizgi, yönlendiricinizdeki iki farklı İP adresinin bölünmesini temsil eder.

 

Dahili Yöneltici İP Adresini Bulma:

 

Yönelticinizin IP adresini bulabileceğiniz iki yazılım aracımız var. Her ikisi de ücretsiz indirilebilir. Yönelticinizin IP adresini bulmak için ücretsiz yazılım araçlarını veya Windows komut istemini kullanabilirsiniz.

Yönelticilerinize dahili İP adresini (“ağ geçidi adresi” olarak anılacaktır) bunu söyleyecek program Free Static IP Software’dir. https://portforward.com/help/setup_static_ip_address.htm

 

Free Router Detector https://portforward.com/software/download-instructions/network-utilities

bu yönlendirici, birden fazla ağınız varsa yönlendiricinizin IP adresini ve ağınızdaki diğer yönlendiricilerin IP adreslerini de söyleyecektir.

Yönelticinizin IP adresini manuel olarak bulmak için Windows komut istemini kullanın.

Yönlendiricilerinizin dahili IP adresini bulmak için en basit yöntem Windows ile birlikte gelen ipconfig adlı küçük bir komut satırı aracıdır. Önce, Başlat’ı tıklatmanız ve Çalıştır komutunu bulmanız gerekir. Bunun gibi görünen küçük bir iletişim kutusu görmelisiniz.

 

Çalıştır iletişim kutusunda cmd yazın ve enter tuşuna basın veya Tamam düğmesine tıklayın. Komut istemi olarak adlandırılan, beyaz bir metin içeren siyah bir pencere görmelisiniz.

Komut satırında ipconfig yazın ve enter tuşuna basın. Aşağıdaki resme benzeyen sonuçları görmelisiniz.

Yukarıdaki resimde yönlendirici IP adresini kırmızı renkte çevirdim. Windows’un varsayılan ağ geçidi başlığı altında listelediğini unutmayın.

Unutam: Yönlendiricinizi port yönlendirme için yapılandırmak için kullandığınız IP adresi.

siteler

PortForward.com

PCWinTech.com A-L | M-Z

RouterPasswords.com

http://www.phenoelit.org/dpl/dpl.html

http://www.defaultpassword.com

 

You May Also Like..

Fırsatlar sunan vpn programları

İnternet bağlanırlığının bir zorunluluk haline geldiği günümüzde, siber güvenlik ve gizlilik bağlantımıza dikkat etmemiz önemlidir ve burada size bazı fırsatlar […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir